Argentina și Columbia, în finală la Copa America 2024. În finala mică, Uruguay și surpriza Canada

Date:

Share post:

Naționalele din Argentina (campioana mondială en titre) și Columbia își vor disputa finala Copa America 2024, luni, 15 iulie.

La turneul final al celor două Americi, găzduit de SUA, Argentina nu a avut nicio problemă în a bate Canada, în semifinală. A fost 2-0 pentru campionii mondiali, care au forțat doar cât a trebuit, menajându-se pentru finală.

În cealaltă semifinală, a fost un duel acerb între Uruguay și Columbia. Columbienii au deschis scorul, dar au rămas în 10 oameni la finele primei reprize. Au ținut, însă, de scor, până la final, în ciuda unei dominări nete a urguayenilor.

Marea favorită Brazilia a fost eliminată în sferturi de Uruguay, la penalty-uri, după 0-0 timp de 120 de minute.

Finala dintre Argentina și Columbia se joacă luni. Finala mică, dintre Canada și Uruguay, are loc duminică. Merită subliniată performanța canadienilor, care au reușit să se califice din grupă și să elimine apoi Venezuela în sferturi.

E drept, Canada a avut și un culoar favorabil, dar chiar și așa e lăudabilă performanța naționalei unei țări care, până de curând, nu conta în fotbal.

sursa foto: AFA – Selección Argentina

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!