Argentina – Arabia Saudită 1-2. Prima „bombă” a Cupei Mondiale din Qatar

Date:

Share post:

Argentina şi Arabia Saudită au deschis azi, de la prânz, seria de patru meciuri programate azi la Cupa Mondială la fotbal din Qatar.

Toată lumea îi vedea pe arabi victime sigure şi nimeni nu-şi punea, înainte de meci, altă întrebare decât câte goluri vor încasa.

Lucrurile păreau că nu ies din sfera normalului, după ce Lionel Messi a deschis repede scorul, dintr-un penalty corect acordat. După vreo jumătate de oră de joc putea fi 2-0, dar arbitrajul video a anulat golul lui Lautaro Martinez.

La pauză a fost 1-0, rezultat normal. „Argentina nu forţează, că n-are de ce”, zicea, probabil, majoritatea microbiştilor. De notat că până la pauză, saudiţii nu s-au apropiat periculos de poarta argentiniană, n-au tras niciun şut pe poartă, deci nimic nu prevestea furtuna de după pauză.

În numai 5 minute, arabii au punctat de două ori (foto sus, golul egalizator), la primele lor şuturi pe poartă, profitând şi de relaxarea prematură a vedetelor sud-americane.

A urmat o presiune pe alocuri sufocantă la poarta saudită. Ocaziile mari de gol, însă, au fost destul de puţine. Nici lui Messi nu i-a ieşit azi jocul ca de obicei, iar când Messi nu joacă la nivelul său obişnuit, jocul argentinienilor scârţâie serios.

Nici Di Maria n-a fost în apele sale, nici Lautaro Martinez, deşi al doilea e un jucător care valorează, probabil, cât toată prima ligă saudită (75 de milioane de euro, conform Transfermarkt).

Arabii s-au apărat eroic, cu toată echipa, au mai bubuit mingea, au faultat, au tras de timp cât au putut (arbitrul sloven a acordat o mulţime de cartonaşe galbene echipei saudite, vreo şapte, dacă am numărat bine), s-au tamponat unii pe alţii, dar au ţinut, cum necum, de rezultat.

A fost, fără îndoială, cel mai mare succes din istoria Arabiei Saudite, dar şi cea mai mare ruşine suferită vreodată de naţionala Argentinei.

Din aceeaşi grupă mai fac parte reprezentativele Mexicului şi Poloniei, echipe care se vor întâlni în această seară.

sursa foto: captură video Clarin/streaming

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!