Altă mostră de lucru bine făcut: Galeria de Artă ”Rudolf Schweitzer-Cumpăna” din Pitești, în reparații la niciun an de la reabilitare (galerie foto)

Date:

Share post:

Galeria de Artă ”Rudolf Schweitzer-Cumpăna” din Pitești, monument recent reabilitat, trebuie reparată la mai puțin de un an de la finalizarea lucrărilor de reabilitare.

Proiectul de reabilitare a clădirii primise încă din 2018 finanţare europeană nerambursabilă de circa 20 de milioane de lei, prin Programul Operaţional Regional (POR). Lucrările au început în 2019. Dar antreprenorii italieni – firmele AMP Cantieri Italia SRL, Geo Ambiente SRL – și-au bătut efectiv joc de lucrare, astfel că s-a reziliat contractul cu aceștia.

CITIȚI ȘI: Reabilitarea clădirii Galeriei de Artă “Rudolf Schweitzer-Cumpăna” din Piteşti bate pasul pe loc de mai bine de patru ani (aprilie 2021)

Constructorul care a câștigat licitația care a urmat, Euras SRL Satu-Mare, a finalizat lucrările la timp. Galeria de Artă ”Rudolf Schweitzer-Cumpăna” a fost inaugurată, după finalizarea reabilitării, pe 7 iulie anul trecut.

Zilele trecute, însă, au apărut din nou schele în jurul clădirii. ”Printre deficiențele constatate se numără desprinderi locale ale tencuielii și zugrăvelii, exfolieri și fisuri la parapetele scărilor exterioare. Lucrările de remediere ar urma să fie finalizate până la 1 august 2026, în funcție și de condițiile meteo”, a informat Semnal AG.

CITIȚI ȘI: Restaurarea Galeriei de Artă „Rudolf Schweitzer – Cumpăna”, reluată azi (3 martie 2022)

Firește, lucrările de reparații sunt efectuate de constructor, pe propria cheltuială, pentru că lucrările sunt în garanție, a transmis Consiliul Județean Argeș.

Aceeași firmă sătmăreană a lucrat prost și la cetatea Poenari

Numele firmei Euras SRL Satu-Mare nu apare, cu acest prilej, pentru prima dată în peisajul lucrărilor publice finanțate cu milioane de euro din județul Argeș. Aceeași firmă a executat și lucrările de restaurare de la cetatea Poenari, de pe Transfăgărășan.

La cetatea Poenari (se mai scrie și Poienari) valoarea lucrărilor a depășit 25 de milioane de lei (peste 5 milioane de euro). Mai precis, 25,66 milioane. Din acești bani, 9,64 milioane de lei au fost bani europeni (9,647 milioane) nerambursabili. Consiliul Județean Argeș a contribuit cu diferența de puțin peste 16 milioane de lei.

CITIȚI ȘI: Un an de la finalizarea lucrărilor de restaurare la cetatea Poienari: pe dinafară a fost vopsit gardul (galerie foto, asociația Montana Vidraru, martie 2026)

Lucrările la cetatea Poenari au fost finalizate în primăvara lui 2025. Numai că, acum câteva săptămâni, membrii asociației Montana Vidraru au constatat o mulțime de probleme privind calitatea execuției. Fapt pentru care constructorul Euras SRL a început și acolo cârpeala post-contractuală.

Tot Euras SRL Satu-Mare execută și lucrările de renovare la Gara Regală din Curtea de Argeș. Ar trebui să le termine în octombrie anul acesta. O să vedem ce-o ieși și acolo.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Cine crezi că va câștiga titlul în Superliga
spot_imgspot_img

Citeşte
ŞI

La Bălilești, ”canalizare” înseamnă că dejecțiile sunt deversate direct în râul Bratia (video)

Situație gravă la Bălilești: un localnic a filmat cum...