Alexandra Maria Ciuciu din Pitești a devenit campioană națională la dublu, la tenis de câmp pentru copii sub 14 ani.
Scriam, anul trecut, în vară, că ”locul lăsat liber în tenisul de câmp, de Simona Halep, e pe cale să fie ocupat, în viitorul apropiat, de o copilă de numai 12 ani din Pitești, Alexandra Maria Ciuciu”. Și tot anul trecut, în același articol (link mai jos), prevedeam că ”despre această foarte tânără sportivă e prima dată când scriem. Dar, aproape sigur, Maria Alexandra Ciuciu ne va obliga, prin performanțele sale, s-o mai facem”.
Tocmai ne-a obligat din nou, printr-un titlu național, de data aceasta la dublu, pentru jucătoare sub 14 ani, obținut alături de Katya Repetto. Întrecerile au avut loc recent la baza Intaro din Târgu-Mureș.

Fiică a unui om de afaceri piteștean, Alexandra Maria Ciuciu (13 ani) are deja în vitrina de acasă opt titluri de campioană națională. Plus alte performanțe la nivel internațional. Deși părintele ei e supărat că fata n-a câștigat și titlul național la simplu (”trebuia să câștige și acolo”), e limpede că traiectoria ascendentă a fetei e abia la început.
ACTUALIZARE – Potrivit Argeș Sport, în proba de dublu masculin, la aceeași categorie de vârstă, a ieșit câștigător un alt piteștean, William Văsîi, alături de coechipierul său, V. Dobrescu.
CITIȚI ȘI: William Văsîi, un copil de doar 11 ani, un campion în devenire în tenisul de câmp (iulie 2024)
surse foto: Intaro Sport, arhivă personală

