Adrian Veștea, candidatul la funcția de prim-ministru propus de președintele Nicușor Dan, a absolvit o universitate dubioasă din Brașov, desființată între timp.
E vorba despre Universitatea ”George Barițiu” din Brașov, o instituție de învățământ unde, din câte au decis organismele statului, numai învățământ nu se făcea. Potrivit presei din Brașov, ”Universitatea „George Bartiţiu” era prezidată şi controlată de Neculai Pătraşcu, nimeni altul decât unchiul lui Lucian Pătraşcu, secretar de stat în Guvernul Dăncilă şi lider al organizaţiei municipale a PSD Braşov”.
Legea prin care această fabrică de diplome universitare a fost desființată poate fi consultată aici. Anterior desființării, Agenția Română de Asigurare a Calității în Învățământul Superior (ARACIS) evaluase Universitatea ”George Barițiu” din Brașov cu gradul de ”neîncredere”. Aceasta a funcționat între 2002 și 2017, cu două facultăți. Una de Drept, una de Științe Economice.
Adrian Veștea e prim-vicepreședinte al PNL și face parte din tabăra care-și dorește continuarea colaborării cu PSD. Președintele Nicușor Dan l-a desemnat candidat de prim-ministru fără a se consulta cu conducerea PNL.
CITIȚI ȘI: Claudiu Pădurean, jurnalist: Nicușor Dan, cel mai mare atac împotriva sistemului politic democratic de la mineriade încoace
sursa foto: Facebook/Adrian Veștea

